مقالات

آلومینیوم و بهینه سازی مصرف انرژی


علاوه بر استحکام، دوام، زیبایی و مقاومت به خوردگی، مهمتریت مزیت آلومینیوم، بازیافت آن می باشد. حفظ محیط زیست حفظ منابع انرژی و کاهش میزان اتلاف انرژی مهم ترین چالشهای عصر حاضر می باشند، انسان به دست خود با تولید انواع مواد مصنوعی و غیر قابل برگشت به چرخه طبیعت محیط اطراف خویش را آلوده ساخته است.

آلومينيوم فلزي با قابليت طراحي و شکل دهي آسان

آلومینیوم از جمه فلزاتی محسوب می شود که قابلیت شکل دهی و فرم پذیری بالایی دارد. انواع آلیاژهای آلومینیوم را می توان با فرآیندهای مختلف شکل دهی اعم از فورج، نورد، اکستروژن، رولینگ و ... شکل داد و حتی تولید ضخامت های بسیار نازک زرورق امکان پذیر است.

آندایزینگ

آندایزینگ در واقع نوعی از پوشش دهی فلزات است که از طریق آن یک نوع اکسیداسیون مصنوعی برروی سطح فلزتشکیل می گردد. درواقع بر عکس تصورات عامه مردم آلومینیوم نه تنها زنگ می زند بلکه خیلی سریع ترازفلزات دیگر نیز دچار چنین واکنشی با اکسیژن می شود . اما قابلیت منحصر بفرد این فلز قابلیت اکسیددهی بصورت مصنوعی است که باعث می شود با استفاده از این روش عمرمحصول آلومینیومی مورداستفاده بسیاربالابرود .

نامگذاری

در ایالات متحده آمریکا و کانادا برخلاف سایر کشورها به «آلومینیُم»، «آلومینُم» می‌گویند. هر دو تلفظ از واژه لاتین Lumen به معنی «نور» گرفته شده‌است. پیش از جداسازی فلز آلومینیم، اکسید آن آلومین نامید می‌شد. هامفری دیوی که موفق نشده بود از آلومین، آلومینیم تهیه کند، گفت که می‌خواهد نام این فلز را «آلومیم» بگذارد. ولی بعداً آن را به «آلومینم» تغییر داد تا با آلومین مطابقت داشته باشد. با این حال واژهٔ آلومینیم کاربرد عمومی پیدا کرد، زیرا نام بسیاری از عنصرهای فلزی به «یُم» ختم می‌شود.